Meteoryt.org

Morasko [ PYŁ ]

Meteoryt Morasko (pył meteorytowy, fiolka 3g) umieszczony w:
Cosmo Mini: 100 zł
 (skala: na zdjęciu okazu podstawa magnetyczna ma średnicę 15mm)

Fiolka Kosmicznego Pyłu z polskiego meteorytu Morasko w specjalnie zaprojektowanej podstawce Cosmo Mini

Okaz Coblinera © MGING PAN

Meteoryt żelazny, wiązany z kraterami Morasko. W dniu 12 listopada 1914 roku, wkrótce po rozpoczęciu I wojny światowej, podczas prac ziemnych w Morasku sierżant Franz Cobliner dokonał ciekawego odkrycia. “Podczas prac przy szańcach znalazłem dziś w naturalnej glebie (żwirze) około pół metra pod powierzchnią bryłę metalu o wadze 75 kg. Bryła jest nieuszkodzona, z wyjątkiem małego narożnika, który odpadł i jest w moim posiadaniu.” Według ustaleń Dzięczkowskiego (1971) i Pokrzywnickiego (1964) okaz Coblinera został znaleziony na skraju lasu i pól uprawnych przy północno-wschodniej granicy rezerwatu (podobno jeszcze w latach 50. XX wieku były widoczne ślady po okopach z pierwszej wojny; w 1955 roku, na polecenie Pokrzywnickiego, Zygmunt Pniewski ustalił to miejscu na podstawie wskazówek jednej z mieszkanek Moraska).


Wyślij maila na adres: info@meteoryt.org, w temacie wpisując: Morasko [ PYŁ ] + rodzaj podstawki. W odpowiedzi otrzymasz szczegółowe informacje a meteoryt zostanie zarezerwowany. Otrzymasz go wraz z certyfikatem autentyczności i kartą informacyjną w kosmicznym etui. Dodatkowo otrzymasz również kosmiczną zakładkę do książki.

Powrót

🎦 Ekspozytory na YouTube

O projekcie

Niniejsza strona ma charakter informacyjny. Nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego. Ilość produktów ograniczona.

Następny

Poprzedni

Meteoryt.org © 2023

error: