W kwietniu 2019 roku trafiłem w internecie na ofertę sprzedaży meteorytu żelaznego Gibeon. Okaz był ciekawy, więc nawiązałem kontakt ze sprzedającym. Wtedy jeszcze rzecz jasna nie wiedziałem, że stanę się częścią historii, której bohatera mam nadzieję poznaliście już z publikacji Zygmunt Pniewski – Wspomnienie. Okazało się bowiem, że sprzedającym był syn Pana Zygmunta – Sławomir. Niestety Pana Zygmunta nie było już wtedy z nami, odszedł kilka tygodni wcześniej.
“Meteoryt żelazny GIBEON z Namibii”
Z korespondencji z Panem Sławomirem dowiedziałem się niezwykle ciekawych rzeczy o jego Ojcu i już wiedziałem, że muszę mieć w kolekcji Jego meteoryt. Przy okazji dowiedziałem się też o znamienitym fakcie – Pan Zygmunt był bliskim współpracownikiem doktora Jerzego Pokrzywnickiego – ojca polskiej meteorytyki i brał czynny udział w poszukiwaniach i badaniach meteorytów Morasko! Okazało się również, że Pan Sławomir jest w posiadaniu Archiwum swojego Ojca, w którym między innymi były pamiątki związane z meteorytyką.
Po wymianie kilku kolejnych maili – przy zapewnieniu, że są to dla mnie, jako pasjonata meteorytyki mentalnie niezwykle cenne rzeczy i zadbam o nie należycie – pan Sławomir zgodził się na transakcję w wyniku której wszedłem w posiadanie owego Archiwum – pełnego niezliczonej ilości materiałów poświęconych meteorytom, głównie moraskim (wycinki z wielu gazet i czasopism, materiały dydaktyczne i referaty – wszystko starannie zabezpieczone i opisane).
Nie wiedziałem wtedy, że Archiwum ma dla mnie jeszcze jedną niesamowitą niespodziankę – oryginalne, odręczne listy doktora Jerzego Pokrzywnickiego – związane z meteorytami Morasko!
Nie posiadałem się ze szczęścia, że mam w swojej Kolekcji pamiątki jakże cenne dla polskiej meteorytyki choć miałem również głęboką świadomość, że tak ważne odkrycie nie może pozostać zamknięte w szufladzie – stąd ta publikacja.
Archiwum Zygmunta Pniewskiego (część, na końcu listy Jerzego Pokrzywnickiego)
Aktualizacja: Archiwum wzbogaciło się o arcyciekawą i unikalną pozycję – autorski egzemplarz książki “Zagadka Meteorytu Morasko” z dedykacją Autora dla Bohatera owej publikacji, oraz prywatne zapiski Zygmunta Pniewskiego związane z meteorytyką.
Tutaj znajdziecie Archiwum Zygmunta Pniewskiego – pełna wersja